O źródłach życia i godności człowieka z młodzieżą 16 - 18 lat

Życie człowieka nazwaliśmy umownie podróżą w stronę miłości. Postawiliśmy na naszej drodze trzy kamienia milowe. Każdy z nich symbolizował jedno z trzech przykazań: IV, V, i VI. Nazwaliśmy je odpowiednio: IV - Źródło, V - Godność, VI - Przyszłość. Chcieliśmy w ten sposób odczytać znaczenie tych przykazań w języku dorastającego młodego człowieka.

Powracając do źródeł życia, którym są  mama i tato, zauważyliśmy, że to właśnie oni i ich miłość w decydujący  sposób wpływają na to, jakim chłopcem albo jaką dziewczyną młody  człowiek jest. Odkrycie to można jednak przyjąć z mieszanymi uczuciami.  Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy relacje z rodzicami są  poranione. Ale nawet wtedy jest nadzieja, że w swoim dorosłym życiu syn  czy córka zbudują relację miłości prawdziwej i dom pełen szczęścia.

Teraz na rozstaju życiowych dróg zarówno  radosne jak i bolesne relacje w rodzinie warto uczynić tematem listu.  Są bowiem takie słowa, tacy ludzie, sytuacje, wspomnienia, myśli,  uczucia, które prędzej się „pozbiera”, pisząc o nich. Może łatwiej  będzie przekazać je adresatom jeśli będą w formie spisanej.

Młodość przypomina często wielki plac budowy. Nie jest to jednak  budowanie od podstaw, lecz najczęściej skomplikowany proces przebudowy.  Zachodzą na nim równolegle dwa procesy: demontaż dzieciństwa i  konstruowanie własnej tożsamości. Materiałem, którego się tu używa jest  godność nastolatka. Podstawowym spoiwem – pragnienie miłości jedynej i  na zawsze. Początkowo prace prowadzone są metodą prób i błędów. W końcu  jednak zaczyna się szukać jakiegoś planu budowy i to nie byle jakiego.  Okazuje się, że powinien odpowiadać na następujące pytania: Kim jest  człowiek? Co to znaczy być chłopcem albo dziewczyną. Kim oni są dla  siebie nawzajem? Na jakich poziomach zachodzą relacje miedzy nimi? Czym  różni się miłość od zakochania? Jaki jest sens małżeństwa?

Może Cię zainteresować

Newsletter

Zapisz się do newsletterabądź zawsze na bieżąco!